Vliv důvěry založené na pocitech na inovativnost organizace: moderační role síly sítě v regionálních klastrech

DSpace Repository

Language: English čeština 

Vliv důvěry založené na pocitech na inovativnost organizace: moderační role síly sítě v regionálních klastrech

Show simple item record

dc.contributor.author Ho, Viet Anh
dc.date.accessioned 2024-12-12T14:15:29Z
dc.date.available 2024-12-12T14:15:29Z
dc.date.issued 2024-06-30
dc.identifier Elektronický archiv Knihovny UTB
dc.identifier.isbn 978-80-7678-301-0 cs
dc.identifier.uri http://hdl.handle.net/10563/56801
dc.description.abstract Inovace jsou důležitým tématem při studiu regionálních klastrů, a to pro jejich přínosy pro zvyšování konkurenceschopnosti na národní, regionální i organizační úrovni. Zejména zlepšování vnitřních kapacit na podporu inovací uvnitř organizace je téma, které přitahuje mnoho vědců v teoretické rovině, ale chybí empirický výzkum, který by toto téma vyhodnotil. Prostřednictvím rozvíjení základních konceptů teorie sociálního kapitálu a teorie sociální výměny tato práce zkoumá a předpokládá pozitivní vztah mezi důvěrou založenou na pocitech a inovativností organizace, jakož i moderační roli síly sítě na tento vztah. Ve Vietnamu byla provedena dvoufázová kvantitativní studie. V 1. fázi bylo provedeno 20 rozhovorů s respondenty, kteří byli vedoucími pracovníky, experty, manažery a zaměstnanci pracujícími v regionálním klastru, s cílem blíže jim objasnit zamýšlený nástroj měření a dát jim prostor se k výzkumu vyjádřit. Ve 2. fázi byl proveden průzkum s podporou vlády města Thu Duc, při kterém byly shromážděny údaje od 408 respondentů a provedeno kvantitativní vyhodnocení pomocí modelu PLS-SEM. Výsledky výzkumu ukazují, že v regionálních klastrech má důvěra založená na pocitech pozitivní vliv na inovativnost organizace ve všech čtyřech aspektech: produkt, chování, strategie a proces. Síla sítě však nehraje ve výše uvedených vztazích zcela moderační roli, ale vykazuje pouze moderační roli ve 3 dílčích vztazích. V souladu s tím empirické důkazy vedou k závěru, že zvyšování frekvence interakcí a prodlužování doby strávené v regionálním klastru vede k rostoucímu vlivu důvěry založené na pocitech na behaviorální inovativnost; a čím delší je doba působení v regionálním klastru, tím silnější je vliv důvěry založené na pocitech na procesní inovativnost. Výsledky výzkumu doplňují úvahy mnoha předchozích vědců o důvěře, která pomáhá vytvářet pozitivní prostředí, podporuje experimentování a volné sdílení znalostí a inovativních nápadů. Moderační role síly sítě je novým přínosem této práce. Zjištěním odlišných rolí času v klastrech a frekvence interakcí byly navrženy nové směry akademického výzkumu. Manažeři klastrů a tvůrci politik se zároveň mohou opřít o výše uvedené výsledky, a mají tak k dispozici postupy pro posílení behaviorálních inovací a procesních inovací ve svých regionálních klastrech, zejména v kontextu rozvíjejících se zemí, jako je Vietnam, jehož vedoucí představitelé mají velký zájem na transformaci a posílení inovací ve stávajících regionálních klastrech.
dc.format 42 cs
dc.language.iso en
dc.publisher Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
dc.rights Bez omezení
dc.subject důvěra založená na pocitech cs
dc.subject organizační inovativnost cs
dc.subject síla sítě cs
dc.subject regionální klastry cs
dc.subject affect-based trust en
dc.subject organizational innovativeness en
dc.subject network strength en
dc.subject regional clusters en
dc.title Vliv důvěry založené na pocitech na inovativnost organizace: moderační role síly sítě v regionálních klastrech
dc.title.alternative Impact of affect-based trust on organizational innovativeness: the moderating role of network strength in regional clusters
dc.type disertační práce cs
dc.contributor.referee Gregar, Aleš
dc.contributor.referee Mohelská, Hana
dc.date.accepted 2024-11-26
dc.description.abstract-translated Innovation is an important topic in the study of regional clusters because of its benefits in enhancing competitiveness both at the national, regional, and organizational levels. In particular, improving internal capabilities to promote innovation from within the organization is a topic that attracts many theoretical interests from scholars, but there is a lack of empirical research to evaluate it. Through developing the basic concepts of social capital and social exchange theory, this thesis explores and hypothesizes the positive impact relationship between affect-based trust and organizational innovativeness, as well as the moderating role of network strength on the above relationship. A quantitative study with 2 phases in Vietnam was conducted. Phase 1 interviewed 20 respondents who were leaders, experts, managers, and employees working in the regional cluster to further clarify the scale and give comments on the research. In phase 2, a survey with the support of the Thu Duc City government was conducted, collecting data from 408 respondents, and conducting quantitative processing using the PLS-SEM model. The research results of the thesis show that in regional clusters, affect-based trust has a positive impact on organizational innovativeness in all four aspects: product, behavior, strategy and process. However, network strength does not completely play a moderation role in the relationships mentioned above, but only shows a moderation role in 3 sub-relationships. Accordingly, empirical evidence concludes that increasing the frequency of interactions, increasing the time spent in the regional cluster will lead to an increasing influence of affect-based trust on behavioral innovativeness; and the longer the duration in the regional cluster, the stronger the impact of affect-based trust on process innovativeness. The research results add to the line of argument of many previous scholars, about trust helping to form a positive environment, encouraging experimentation and freely sharing knowledge and innovative ideas. The moderation role of network strength is a new point of this thesis. By finding the distinct roles of time in clusters and interaction frequency, new research directions from an academic perspective have been proposed. At the same time, cluster managers and policy makers can also rely on the above results to have policies to strengthen behavioral innovation and process innovation in their regional clusters, especially in the context of emerging countries like Vietnam, which the leaders are very interested in transforming and enhancing innovation in existing regional clusters.
dc.description.department Ústav managementu a marketingu
dc.thesis.degree-discipline Economics and Management cs
dc.thesis.degree-grantor Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Fakulta managementu a ekonomiky cs
dc.thesis.degree-grantor Tomas Bata University in Zlín. Faculty of Management and Economics en
dc.thesis.degree-name Ph.D.
dc.thesis.degree-program Economics and Management cs
dc.thesis.degree-program Economics and Management en
dc.identifier.stag 69121
dc.date.submitted 2024-08-26


Files in this item

Files Size Format View Description
anh_ho_2024_teze.pdf 1.920Mb PDF View/Open
ho_2024_dp.docx 675.8Kb Unknown View/Open None
ho_2024_op.pdf 635.3Kb PDF View/Open None
ho_2024_op.pdf 0bytes PDF View/Open None

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record

Find fulltext

Search DSpace


Browse

My Account